مصاحبه با حاج محسن طاهری

*خیمه دل سوختگان: لطفا برای شروع‌، بیوگرافی مختصری از خودتان بگویید؟

حاج محسن طاهری: عزیزانم در خیمه دل‌سوختگان-سلام علیکم-اینجانب محسن طاهری ف محمدتقی متولد ۱۲/ آبانماه/۱۳۳۹ شمسی در محله نازی‌آباد و بحمدالله در خانواده‌ای مذهبی و نوکر اهل بیت (س) چشم به دنیا گشودم.

 

 

 

 

 

*خیمه دل سوختگان:از سوابق کاریتان بیشتر بفرمایید؟آیا شغل شما مداحی و ستاسیشگری اهل البیت (ع) هست؟

 حاج محسن طاهری: از همان سالهای اوّل زندگی یعنی اوایل دهة چهل که بیش از هفت سال نداشتم در محلّه جنوب تهران نازی‌آباد در ایّام ویژه شروع به نوکری نمودم و بحمدالله حدود چهل سال است از آن شروع با افتخار می‌گذرد اگرچه غیز از مدّاحی گاهی در امور دیگر ورود نموده‌ام ولی سالهاست به نمک‌ اهل بیت (س) خودم و خانواده‌ام عادت کرده و این ارتزاق را به عنوان سالمترین روزی حلال که نوکران و خادمان آل‌الله به امثال بنده هدیه می‌نمایند می‌دانم و با آن به چشم عطّیة الهی نگاه می‌کنم.

 

*خیمه دل سوختگان:علت اینکه تصمیم گرفته‌اید، گذران معیشت شما از راه ستایشگری نباشد چیست؟

  حاج محسن طاهری: فکر می‌کنم با پاسخ سئوال دوم این سئوال بی‌جواب می‌ماند.

 

*خیمه دل سوختگان: تحصیلات خود را تا کجا ادامه داده‌اید؟

  حاج محسن طاهری: فوق دیپلم هستم البته چند صباحی هم به علوم حوزوی در تهران و قم روی آوردم

 

*خیمه دل سوختگان: آیا اهل ورزش نیز هستید؟

  حاج محسن طاهری: بله شنا، باستانی، فوتبال را هم دوست دارم.

 

*خیمه دل سوختگان: خوب جناب آقای طاهری از شروع مداحیتان بفرمائید؟

حاج محسن طاهری: در ادامه سئوال اول پس از ایام طفولیت در دوران نوجوانی آخر دهة چهل با مرحوم کافی و مهدیه و مهدیه آشنا شدم و حدود ده سالی در معیت آن شهید بزرگوار در مهدیه تهران و شهرهای بزرگ ایران و بعضاً خارج کشور مدّاحی نمودم.

 

*خیمه دل سوختگان:اشخاصی که به گردن شما حق استادی دارند چه کسانی میباشند؟استاد شما در مداحی چه کسانی بودند؟آیا خودجوش رشد کرده اید؟

حاج محسن طاهری: خیر، هیچکس از پیش خود چیزی نشد. بنده و حاج مرتضی اخوی بزرگترم مفتخر به شاگردی مرحوم پدرمان حاج محمد تقی طاهری که از مدّاحان با اخلاص و پرهیزکار و متقی بودند هستیم البته همانطور که قبلاً عرض کردم بسیاری از شُهرت امروز را مدیون مرحوم شهید حاج شیخ احمد کافی (ره) هستیم، البته در سالیان متمادی از اساتید شعر و ادب دورا دور همانند مرحومان زنده‌یاد حاج حسن محمدی، حاج احمد شمشیری، حاج محمد علاّمه، شاعر و مدّاح بزرگ که متأسفانه اخیراً نقاهت داشته‌اند و آرزوی شفا و سلامتی ایشان را دارم حاج علی انسانی و حاج غلامرضا سازگار بهره‌مند بوده و می‌باشم.

 

 

 

*خیمه دل سوختگان: برای مادحینی وشعرایی که میخواهند همانند شما مقبول حضرت سیدالشهدا(ع) باشند چه توصیه ای دارید؟

حاج محسن طاهری:البته این حسن ظن شما عزیزان می‌باشد معلوم نیست که حقیر این لیاقت را داشته باشم که مورد قبول مولایم حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) قرار گرفته باشم ولی می‌توان با اخلاص کامل و رعایت شئونات دینی و مراحل نوکری آن بزرگوار و ادب‌ورزی و کوچکی کردن مقابل بزرگان این مسیر نورانی مورد توجه حضرتش قرار گرفت.

 
*خیمه دل سوختگان: چه کتابها و مقاتلی را برای شعر سازی برای دوره تخصصی مداحی پیشنهاد میکنید؟آیا کتبهای آموزشی در این زمینه هم موجود میباشد؟

 حاج محسن طاهری: امروز بحمدالله دسترسی به شعرهای خوب و شعرای فراوان کم نیست، مقاتل و کتب مربوط به وقایع تاریخی و عاشورایی بحمدالله بسیار است، قطعاً کتب یا سی‌دی‌های آموزشی مداحی هم در مراکز ویژه آن موجود است آیا تخصصی هست یا نه متأسفانه خیلی اطلاع ندارم.

 

*خیمه دل سوختگان:شما چند برادر هستید؟و آیا برادران شما از مداحان و دل سوختگان اهل البیت میباشند؟

 حاج محسن طاهری: همانطور که قطعاً مستحضرید ۳ برادر هستیم که حاج مرتضی بزرگتر و حقیر دومی و حاج محمد سومین برادرمان می‌باشند و هزاران شکر همة ما در این راه نوکری می‌نماییم.

 

*خیمه دل سوختگان: آیا برای خودتان تشکیل زندگی داده اید وهمسر دارید؟

حاج محسن طاهری: بله بنده سال ۱۳۶۳ تشکیل زندگی دادم و حاصل آن دو فرزند دختر و پسر می‌باشد

 

*خیمه دل سوختگان: اشعاری که میخوانید در مجالس را خودتان می سرایید یا از شاعران دیگر شعر میگیرید؟لطفا نام ببریید؟

حاج محسن طاهری: البته گاهی سروده‌هایی را داشته‌ام ولی اغلب از شعرای دیگر بهره‌ می‌گیرم.

 

*خیمه دل سوختگان:در دهه شصت شما یکی از محبوبترین مداحان بوده اید دلایل این محبوببیت را در چه چیزی می دیدید؟

حاج محسن طاهری:دلیل آن صفای باطن خود مخاطبین که اکثراً بچه‌های آنروز دهة اول انقلاب و دوران دفاع مقدس بوده و با نگاه خالصانه ه این نوکر بی‌مقدار می‌نگریستند و قطعاً خود حقیر هم آنروزها متأثر از همان فضای معنوی بوده و سلامت روح و روان بیشتری داشتم.

 

*خیمه دل سوختگان: حاج آقا محسن شما بیشتر جلسات خود را در شهرستانها برگزار میکنید.آیا دلیل خاصی دارد؟

 حاج محسن طاهری:  امروز دوستداران و ارادتمندان به اهل‌بیت (س) بویژه نسل جوان در همة کشور بلکه آن سوی مرزها بسیار بخ چشم می‌خورند و این تشنگی در شهرها و استانهای مختلف کاملاً مشهود است لذا بنده تا وقت دارم و می‌توانم دعوتهای آن عزیزان را حتّی در مناطق محروم و دور دست پذیرفته  و می‌پذیرم و دلیل دیگر اینکه تهران و مرکز بحمدالله از اینگونه برنامه‌ها مستغنی است و دوستان دیگر نوعاً در تهران انجام وظیفه می‌نمایند.

 

*خیمه دل سوختگان:از خاطرات خود با مرحوم کافی در خصوص نحوه آشنایی و  غیره صحبت بفرمایید؟

 حاج محسن طاهری: همانطور که قبلاً هم عرض کردم در اواخر دهة ۴۰ از طریق یکی از خدمتگزاران مهدیه تهران با مهدیه و شهید کافی آشنا شدیم و اول در منزل ایشان با حاج مرتضی اخوی در یک جلسه حضور پیدا کردیم و خواندیم و ایشان گریه مفصّلی کردند و پس از آن به جلسة ندبه در صبح جمعه مهدیه تهران راه‌ یافتیم تا با هماهنگی آن شهید بزرگوار میان یکی از فرازهای ندبه خواندمان را شروع کردیم و به همین منوال ادامه و توسعه پیدا کرد.

 

*خیمه دل سوختگان:دوستان ذاکر ومداحی که جزو شاگردان حضرتعالی بوده اند والان صاحب نام میباشند چه کسانی هستند؟

 حاج محسن طاهری:افتخار بنده این است که یکی از سرورانی که امروز بنام و در جایگاه رفیع مدّاحی می‌درخشند حاج سعید حدادیان، حاج محسن گرسویی و بعضی از چهره‌های دیگر را روزی روزگاری در خدمتشان بوده و خدماتی را به ایشان ارائه نموده‌ام، روایتی از صاحب این ایّام حضرت امام هادی(ع) شنیدم که می‌فرمایند استاد و شاگرد هر دو در رشد و ترقّی یکدیگر شریکند.

 

*خیمه دل سوختگان:حاج محمد آقا برادرکوچکتر شما در حال حاضر بیشتر از شما توانسته اند جوان های نسل جدید را جذب نمایند.به نظر شما دلیل این موفقیت ایشان چه چیزی بوده است؟

 حاج محسن طاهری:البته که کُلّ جدیدٍ لذّه هر چیزی جدیدش لذت‌بخش است ایشان جوانتر از بنده هستند طبعاً مقبول چوانان پرشور و ولایی می‌باشند دلیل موفقیت هر کسی اول جنبة معنوی و الهی دارد ثانیاً که خودشان هم در کارشان زحمت می‌کشند و برنامه‌ها و سبک‌های متنوع مورد استقبال جوانان عزیز ارائه می‌هند.

 

*خیمه دل سوختگان:بهترین دوستان شما در مداحی چه کسانی هستند و با چه مداحانی رفاقت دارید؟

 حاج محسن طاهری: بحمدالله بنده در خدمت همه نوکران اهل‌بیت(ع) در خانه مدّاحان امروز افتخار نوکری دارم قبلاً هم با هیچکدام نارفاقتی نداشته و تعامل برقرار بوده و اصول کار حقیر و قروا کُبارَکُم وَ رحَمُو صُغارَکُم است یعنی دست بزرگتران و پیشکسوتان این عرصه را بوسه‌ها داده‌ام و کوچکتر از خودم از لحاظ سن و سال یعنی نوجوانان و جوانان را نیز در حدّ کمال و فوق جایگاهشان احترام می‌نمایم و نهایتاً با هیچکدام مشکلی ندارم.

 

*خیمه دل سوختگان: مداحی در خانواده شما به اصطلاحی یک رسم است.لطفا در خصوص رابطه خانواده طاهری با ذاکری اهل البیت (ع) برایمان صحبت بفرمایید.

 حاج محسن طاهری:همانطور که اشاره کردید پدر بزرگمان مرحوم حاج نادعلی پدرم مرحوم حاج محمدتقی دائی‌ام مرحوم حاج شیخ اکبر نظری تهرانی بردارانم حاج مرتضی و حاج محمد نوة عمویم حنیف (مصطفی) طاهری و همشیره‌زاده‌ام مهدی خادم اخوی‌زاده‌ام حسین آقا فرزند حاج محمد آقا و در آینده نزدیک به لطف حق محمدمهدی پسر خودم اشناءالله همه و همه نوکر بوده و خواهیم بود.

 

 

*خیمه دل سوختگان: غیر از آقای آهنگران شما تنها مداحی بودید مه چندین بار در محضر مبارک امام راحل خوانده اید.چه چیزی سبب شد که برای خواند در جماران انتخاب شده اید؟

 حاج محسن طاهری: – توفیق مافوق لیاقت بود که در سال ۱۳۶۳ در مسجد جامع بازار تهران دهة عاشورا صبح مشغول انجام وظیفه بودم در حین وضو گرفتن یکی از اعضاء روابط عمومی بیت امام آمدند و پیشنهاد روز عاشورا در محضر امام(ره) دادند بنده هم با کمال احترام و ارادت پذیرفتم که در عاشورای همان سال توفیق رفیقم شد البته ۲ بار دیگر دیگر هم محضر مبارک آن مرد الهی انجام وظیفه کردم که در آرشیو صدا و سیما موجود است البته این ارتباط با بیت حضرت امام(ره) پس از ایشان در زمان مرحوم حاج احمد آقا هم ادامه داشت سه‌شنبه شب‌ها در منزل مرحوم ایشان ادامه داشت مراسم سالگرد امام راحل هم تا تهران بودم حقیر خواندم امسال هم ۱۴ خرداد در منزل آن عزیز سفر کرده در خمین انجام وظیفه می‌نمایم.

 

*خیمه دل سوختگان: الان بعضی مداح­ها به خصوص اشعار نوحه را خودشان می­گویند و از اشعار شاعران آئینی کلاسیک کم‌تر استفاده می‌کنند. این مسئله آسیبی برای شعر و شاعری در مداحی ایجاد نمی‌کند؟ اگر خود مداح شعرهایش را بگوید، امکان دارد سطح شعر را پایین بیاورد؟

حاج محسن طاهری: اصلاً اینگونه نیست هر کسی که شعر شناس باشد معیارها و ارزشهای آن را می‌داند و به آن واقف است لذا خیلی از مدّاح‌ها همانند حاج علی انسانی – حاج غلامرضا سازگار – حاج سعید حدادیان – حاج مرتضی طاهری – حاج محمود کریمی – حاج احمد واعظی و گاهی هم خود حقیر اشعاری می‌سرایم و می‌خوانم البته اشعار آن دوستانی که نامبردم بحمدالله نوعاً قوی و قابل ارائه و استفاده نیز می‌باشد.

 

*خیمه دل سوختگان: در  پایان اگر نصیحت و پندی برای مادحین جوان و  نوپا دارید بفرمایید؟

 حاج محسن طاهری:

تو بندگی چو گدایان بشرط مُزد مکن- که خواجه خود روش بنده پروری داند.

اگر عمل ناخالص دور از ریا و  هرگونه اهداف مادی و جنبه‌های شهرت‌طلبی و خو نشان دادن و زوزآزمایی و برخ دیگران کشیدن باشد قدر مسلم او که عمل ما را می‌بیند و می‌خرد بصیر و آگاه و بینا و هشیار و جبّار (جبران کننده‌ای بی‌نظیر) است (خَلّصَ‌الْعَملْ فَانِّاالّناقَدِ بَصیرُ بَصیر) در خاتمه از دست‌اندرکاران سایت فرهنگی خیمه دلسوختگان که این فرصت را ایجاد نمودند صمیمانه سپاسگزاری نموده و قدردانی می‌نمایم.

 

ملتمس دعا

 
تاریخ مصاحبه:۱۳۹۱/۰۳/۴