مصاحبه یا حاج محمد صمیمی

*خیمه دل سوختگان: لطفا برای شروع‌، بیوگرافی مختصری از خودتان بگویید؟

 پاسخ آقای صمیمی: به نام خدا. بنده محمدصمیمی.سال ۱۳۷۸ از دبیرستان فارغ التحصیل شدم و در سال ۸۴ نیز موفق به کسب مدرک مهندسی معدن شدم. تحصیلاتم نیز هیچ ارتباطی با شعر ندارد و تنها علاقه باعث شد تا به سمت شعر گرایش پیدا کنم. متولد تهران و حدودا ۳۰ ساله هستم .

 

*خیمه دل سوختگان: از سوابق کاریتان بیشتر بفرمایید؟آیا شغل شما مداحی هست؟

 پاسخ آقای صمیمی: مشاغل مختلفی را تجربه کرده ام در حال حاضر مسئولیتی در یکی از نهادها دارم . اما دغدغه اصلی حقیر خدمت  در حوزه علوم انسانی، فرهنگی و معنویت است که با گروهی از دوستان در حال فراهم کردن مقدمات آن می با شم .

 
 

*خیمه دل سوختگان: علت اینکه تصمیم گرفته‌اید، گذران معیشت شما از راه ستایشگری نباشد چیست؟

 پاسخ آقای صمیمی: ببینید در این موضوع شاید نظر من کمی متفاوت به  نظر برسد. بنده معتقدم مقوله گذران معیشت در زندگی  شخصی که به سمت خلا قیت و اثر گزاری در محیط حرکت می کند اولویت چندم است . یعنی او فقط باید به پیشرفت اهداف خود فکر کند تا معیشت اوهم تامین باشد .  اما مرزها باید مشخص شوند تا به آفت هایی که همه می دانیم دچار نشویم . به عبارت دیگر امکان ندارد مثلا :کشاورز نمونه ی سال  از طریق بنایی گذران معیشت کند .  خود این پراکندگی جلوی پیشرفت او را خواهد گرفت . اما همه می دانیم عشق اوبه خود کشاورزی ونیاندیشیدن  به سود های زود گذرباعث این موفقیت می شود و به تبع آن زندگی وی تامین خواهد شد .  اگر شما نمونه هایی می شناسید  که آفت اقتصادی  آنها را بد نام کرده ، من هم می شناسم کسانی را که  درگیر شدن  نا خواسته با حوزه های شغلی دیگر استعدادهای آنها را در زمینه ستایشگری بی رمق کرد . این ایراد فرهنگی جامعه ی ما شده است که برنامه ریزی و تلاش برای پیشرفت مترادف با پیشرفت اقتصادی شده است .

اصولا این موضوع برای خود بنده الوینی ندارد اما مرزهای مشخصی دارد و می دانم این توضیح مختصر توان تبیین این نظریه را ندارد .

 

*خیمه دل سوختگان: تحصیلات خود را تا کجا ادامه داده‌اید؟

 پاسخ آقای صمیمی: سال ها پیش مطالعات شخصی در حوزه ی فیزیک داشتم . لیسانس مهندسی معدن و کار شناسی ارشد مدیریت فرهنگی  مسیر تحصیلی ام است . مدارکی هم از زمینه های خوشنویسی. زبان انگلیسی، دوره های مطالعات فرهنگی، مدیریت راهبردی و ادبیات  دارم . هنوز هم در حال تحصیل می با شم .

 

 

*خیمه دل سوختگان: آیا اهل ورزش نیز هستید؟

 پاسخ آقای صمیمی: طبق تکلیف (تحصیل. تهذیب . ورزش ) باید باشم  اما متاسفانه آنقدر ها که باید نبودم .

 

*خیمه دل سوختگان: خوب جناب آقای صمیمی از شروع مداحیتان بفرمائید؟

 

 پاسخ آقای صمیمی: کاملا شبیه اکثر دوستان از مداحی های پراکنده در کودکی و نوجوانی شروع شد .

 

*خیمه دل سوختگان: جناب آقای صمیمی در صورتیکه صحبت خاصی دارید نیز بفرمایید؟

 

 پاسخ آقای صمیمی: نا گفته ها در این اقیانوسی که بنده وشما در ساحل آن ایستاده ایم  بسیار است که اگر اجازه بدهید با سوالات پیش برویم .

 

*خیمه دل سوختگان: اشخاصی که به گردن شما حق استادی دارند چه کسانی میباشند؟استاد شما در مداحی چه کسانی بودند؟آیا خودجوش رشد کرده اید؟

 

 پاسخ آقای صمیمی:ابتدا خود جوش جلو می رفتم اما استاد بزرگوارم که هیچ گاه نخواهم توانست حق محبت های پدرانه و استادی ایشان را بجا بیاورم بنده را مورد لطف بی دریغ خود قرار دادند . حاج محمود کریمی حق استادی و پدری در زمینه ی مداحی و حوزه های دیگر به گردن من دارند . از اساتید دیگر مثل حاج سعید حدادیان و حاج حسن خلج و حاج اصغر زنجانی هم مطالب زیادی آموخته ام .

 

*خیمه دل سوختگان: برای مادحینی که میخواهند همانند شما مقبول حضرت سیدالشهدا(ع) باشند چه توصیه ای دارید؟

 

 پاسخ آقای صمیمی:بی تعارف و رسما در مرحله ی شاگردی هستم و نمی توانم توصیه ای داشته باشم .

 

*خیمه دل سوختگان: چه کتابها و مقاتلی را برای شروع مداحی و چه کتب و مقاتلی را برای دوره تخصصی مداحی پیشنهاد میکنید؟

 پاسخ آقای صمیمی: به نظر من پیش از کتب مقتل ذاکرین ما احتیاج به ترمیم وتنظیم بهره گیری خود از قران . مفاتیح  و نهج البلاغه می باشند .

 
 

*خیمه دل سوختگان: شما اشعاری را که میخوانید خودتان میگویید؟یا برای خودتان شاعر دارید؟

 پاسخ آقای صمیمی:اکثر اشعار از کارهای خودم یا آقایان لطفی و اصلانی است. اما با دوستان و شعرای دیگر هم مراودات و دوستی های نزدیکی دارم. دو سه شاعر جوان هم فقط با خودم کار می کنند. در دوره های آموزشی شعر که در شهرستان ها برگزار شد هم دوستان خوبی را ملاقات کردم و تقریبا هفته ای چندین کار را فقط می شنوم و فرصت خواندن این کارهای خوب پیدا نمی شود.

 
 

*خیمه دل سوختگان: آهنگ های اشعار برای خودتان هست؟یا از کسان دیگر کمک میگیرید؟لطفا نام ببرید؟

 

 پاسخ آقای صمیمی: آهنگ ها یا کار خودم، یا حاج آقای کریمی یا دوستانی که نام بردم می باشد.

 
 

*خیمه دل سوختگان: بهترین دوستان شما در مداحی چه کسانی هستند و با چه مداحانی رفاقت دارید؟

 پاسخ آقای صمیمی:رابطه دوستی با تمام بزرگوارانی که در عرصه مداحی حرفی برای گفتن دارند (به غیر از یکی دو نفر) از الطاف خداوند به بنده است، که در بعضی موارد هم این دوستی بسیار نزدیک است.

 
 

*خیمه دل سوختگان: با این دوستان چگونه آشنا شده اید و رفاقت آغاز کردید؟

 پاسخ آقای صمیمی: زیر پرچم سیدالشهداء علیه السلام دست رفاقت به گردن هم انداختیم.

 
 

*خیمه دل سوختگان: آیا برای خودتان تشکیل زندگی داده اید وهمسر و فرزند دارید؟

 پاسخ آقای صمیمی: درشُرُف ازدواج هستم.

 
 

*خیمه دل سوختگان: شما چندتا برادر دارید؟و آیا برادران شما از مداحان و دل سوختگان اهل البیت میباشند؟

 

 پاسخ آقای صمیمی: برادر ندارم، اما بچه هایی که در هیئت با حقیر خدمت می کنند از برادر برایم عزیزترند.

 
 

*خیمه دل سوختگان: الان بعضی مداح­ها به خصوص اشعار نوحه را خودشان می­گویند و از اشعار شاعران آئینی کلاسیک کم‌تر استفاده می‌کنند. این مسئله آسیبی برای شعر و شاعری در مداحی ایجاد نمی‌کند؟ اگر خود مداح شعرهایش را بگوید، امکان دارد سطح شعر را پایین بیاورد?

 

  پاسخ آقای صمیمی: همه ی امور یک حد مطلوب دارند که قبل و بعد از آن می شود محیط نامطلوب. اشعار انتخابی یک مداح یکی از امضاهای شخصی اوست (مثل جنس صدا و ..) که میزان استفاده از اشعار فخیم و کلاسیک را در حد مطلوب خود تعریف می کند و اگر با اصول مطابقت نداشته با شد برای همه می شود نامطلوب و خود به خود آن مداح در حاشیه قرار خواهد گرفت.

 

 

 

*خیمه دل سوختگان: در  پایان اگر نصیحت و پندی برای مادحین جوان و  نوپا دارید بفرمایید؟

 

 پاسخ آقای صمیمی: صلاحیت این امر را ندارم. اما گلواژه ی توصیه های استاد بنده در یک کلمه خلاصه میشود: باور، باور، باور.

 

تاریخ مصاحبه: ۱۳۹۱/۱/۰۹