مصاحبه با کربلایی مسعود اصلانی

با سلام خدمت کاربران عزیز.این بار خیمه دل سوختگان به سراغ یک چهره تقریبا ناشناس در کشور رفته است.یکی از شاعران و ذاکران اهل البیت (ع) که اشعار و سبک های بسیاری از 

مداحان معروف کشور را تامین می نماید.ایشان آقای مسعود اصلانی هستند. برای خواندن متن مصاحبه با این دل سوخته اهل البت (ع) به ادامه مطلب بروید.

 

خیمه دل سوختگان: لطفا برای شروع‌، بیوگرافی مختصری از خودتان بگویید؟

به نام خدا – اینجانب مسعود اصلانی متولد ۱۳۶۳،دانشجوی مدیریت فرهنگی هستم و ساکن یکی از محلات جنوب شهر تهران هستم که در حال حاضر مجرد بوده و در خدمت پدر و مادرم هستم.

 

خیمه دل سوختگان: از سوابق کاریتان بیشتر بفرمایید؟آیا شغل شما مداحی هست؟

هم اکنون در شهرداری منطقه۵ تهران مشغول بکار هستم – عقیده اینجانب بر این است که مداحی شغل نیست بلکه یک عشق است

 

خیمه دل سوختگان: تحصیلات خود را تا کجا ادامه داده‌اید؟

دانشجوی کارشناسی مدیریت فرهنگی هستم

 

خیمه دل سوختگان: آیا اهل ورزش نیز هستید؟

البته ورزش یکی از موارد مهم در زندگی بنده استٰ‌و هفته ای یک بار سالن فوتبال میرم و دارای دان ۲ رشته فول کیک بوکسینگ هستم و همچنین کارت غریق نجاتی هم دارم.

 

خیمه دل سوختگان: اشخاصی که به گردن شما حق استادی دارند چه کسانی میباشند؟استاد شما در مداحی چه کسانی بودند؟آیا خودجوش رشد کرده اید؟

البته باید گفت که بنده خودم را در حدی نمیبینم ولی خوب از محضرا اساتیدی که از ابتدا گردن من حق داشتند به رسم قدردانی یاد میکنم: حاج مصطفی خرسندی- حاج محمدرضا طاهری- حاج محسن طاهری- حاج محمود کریمی

 

خیمه دل سوختگان: شما اشعاری را که میخوانید خودتان میگویید؟یا برای خودتان شاعر دارید؟

اکثرااز شعرای خودم استفاده می کنم چون اساتیدم و صاحب نظران ایرادها شونو قبلاگرفتم ولی از شعرا و دوستان خوب خودم هم استفاده یم کنم مثل آقایان لطفی- لطیفیان- عرب خالقی – خاکی- خراسانی و استادم آقا مهدی رحیمی.

 

خیمه دل سوختگان: آهنگ های اشعار برای خودتان هست؟یا از کسان دیگر کمک میگیرید؟لطفا نام ببرید؟

بعضی از آهنگ ها برای خودم هست ولی از کارهای زیبای دوست و برادر بسیار خوبم محمد آقای صمیمی و استاد بسیار خوبم حاج محمود کرمی که سایه اشون روی سرمون باشه استفاده میکنم.

 

خیمه دل سوختگان: بهترین دوستان شما در مداحی چه کسانی هستند و با چه مداحانی رفاقت دارید؟ با این دوستان چگونه آشنا شده اید و رفاقت آغاز کردید؟

همه ذاکران اباعبدا… حق بزرگتری گردن من دارند و همه دوستان خوب من هستند و مه به همشون عرض ارادت دارم.

 

خیمه دل سوختگان: بیشترین اشعار خود را به چه مداحانی عرضه می نمایید؟

اشعار رو بنده میگم ولی با عنایت اهل بیت برای استفاده همه ذاکرین ولی خوب من درسمو محضر اساتیدم حاج محمد کریمی- حاج محمدرضا طاهری و آ سید مجید بنی فاطمه پس میدم.

 

خیمه دل سوختگان: الان بعضی مداح­ها به خصوص اشعار نوحه را خودشان می­گویند و از اشعار شاعران آئینی کلاسیک کم‌تر استفاده می‌کنند. این مسئله آسیبی برای شعر و شاعری در مداحی ایجاد نمی‌کند؟ اگر خود مداح شعرهایش را بگوید، امکان دارد سطح شعر را پایین بیاورد؟

در مورد این مسئله من به توصیه ای مقام مع< رهبری اشاره میکنم و از بعضی مداحان که رو به هر سبکی میارن و سطح کار اهل بیت رو پایین میارن خیلی گلایه دارم و از همشون خواهش می کنماگر سبکی هم می سازن با اهل فن مشاوره کنن  و از تجربه اشون استفاده کنن.

 

خیمه دل سوختگان: آیا تا به حال در دیدار شاعران با حضرت آقا شرکت فرموده اید؟در محضرشان چیزی هم سروده اید؟چه احساسی به شما دست داده است؟

بله ۱۳رجب سال ۹۰ محضر حضرت آقا رسیدیم و افتخار دست بوسی ایشان را داشتم که مورد عنایت ایشان هم واقع شدم ولی سعادت شعرخوانی نداشتم.

 

خیمه دل سوختگان: مداحی را از کی و کجا شروع کردید؟ اساتید مداحی شما چه کسانی هستند؟

مداحی رو از سن ۷سالگی با تشویق پدرومادرم در مسجد محلمون شروع کردم و همچنین در مسابقات قرائت قرآن شرکت می کردم و بعد کم کم با یادگرفتن دستگاه های قرآنی و ردیف های آوازی ایرانی مداحی رو به صورت جدی ضشروع کردن اساتید مداحی رو قبلا نام بردم.

 

خیمه دل سوختگان: برای سرودن یک شعر و یا آهنگ سازی بر روی آن چه چیزهاییرا توصیه می کنید و چگونه این کار را انجام می دهید؟کمی توضیح دهید.

 برای ساختن یک آهنگ باید خوب در ابتدا چیزهایی رو از دستگاه موسیقی بدانید و بعد باید حس خیلی خوبی نسبت به آنچه که باید بگید پیدا کنید یعنی مثلا برای عاشورا باید حس عاشورایی داشته باشید.

 

خیمه دل سوختگان: چقدر برای خواندن تمرین می کنید و چه نکاتی در تمرین لحاظ می کنید؟

تمرین باید به طور اصولی و تحت نظر استاد باشدتا خدایی نکرده به حنجره آسیبی نرساند من سعی میکنم روزی چند ساعت تمرین داشته باشم.

 

خیمه دل سوختگان: یکی از ابزارهایی که خواندن یک مداح شعر است.ملاک های انتخاب شعر مناسب چیست؟ به نظر شما حفظ بودن شعر هم مهم است؟

شعر خوب باید علاوه بر جنبه ادبی باید مضمون خوبی هم داشته باشد تا خدایی نکرده باعث بی حرمتی به ساحت مقدس اهل بیت نگردد. و حفظ شعر هم خیلی کمک میکند.

 

خیمه دل سوختگان: ملاک شما برای انتخاب سبک های مداحی  که به ستایشگران اهل البیت (ع) عرضه می کنید،چه در روضه و چه در نوحه چیست؟ شما با سبکهای نرم بیشتر برخورد می کنید یا سبکهای تند؟

سبک باید تنوع داشته باشه ولی باید مطابق با اصول مداحی باشه و ملاک من توصیه های اساتید و مقام معظم رهبری ست.

 

خیمه دل سوختگان: دو تا از مادحینی قابلی که در بحث سبک سازی مهارت زیادی دارند به نظر این حقیر حاج محمودکریمی و حاج محمدرضا طاهری هستند.دوستانیکه که میخواهند همانند این بزرگواران در این زمینه قوی شوند به نظر شما چه شیوه ای به عمل بیاورند؟لطفا کمی توضیح دهید؟

البته من هم میخواستم این دو بزرگوار را مثال بزنم ولی دوستان دیگری هم هستند از جمله سیدمحمد آقا جوادی و حاج محمد آٔقای صمیمی آقای زنگه و آقای عرب خالقی که هم ستایشگرند و هم سبک می سازند و به نظر من باید برای تقویت تمرین زیاد داشته باشد و از نظر اساتید استفاده کند.

 

خیمه دل سوختگان: یکی از مشکلات امروز مداحان و شعرای ما دوری از مناجات است.شما ایراد را درکجای کار می بینید؟

فکر میکنم این سوال را باید اساتید من جواب بدن ولی فقط میتونم بگم دوری از مناجات برای مداح خوب نیست.

 

خیمه دل سوختگان: چرا امروزه مداحان بیشتر از اشعار آیینی استفاده می کنند و به قولی بازار اشعار آیینی داغ تر می باشد؟

جواب این سوال خیلی ساده است چون اشعاد آیینی ریشه در مداحی دارند و با هم مرتبطند.

 

خیمه دل سوختگان: چرا اکثر مداحان جوون رو که بهشون میگم چرا به سبک ترانه میخونید میگو یند«شاعر قوی وباک نداریم» حتی معتقدیم اگه چند باک وشاعر قوی سید جواد رو تغذیه مرکدند کسی نمی تونست بهش وصله بچسبونه.نظر شما چیست؟

در مورد سید که من نمی تونم نظر بدم به هر حال ایشان هم ذاکر اهل بیت بودند ولی ترانه خواندن بعضی از مداحان از روی تنبلی است و نبودن شاعر خوب بهانه است زیرا الان هم جزوات و سی دی های سبک زیاده و هم شاعر خوب.

 

خیمه دل سوختگان: چرا شاعران خوبی مثل شما و آقای صمیمی و… برای یک مداحان شهرستانی ارزش قائل نمیشوند؟ آیا شهرستانی به عقیده شما پایین ترند؟

بنده با صداقت این حرف شما را رد می کنم شما از کجا کی دونید؟؟!!

خیلی از دوستان و ذاکران شهرستانی با ما در ارتباطند و به ما هم نظر لطف دارند به قول شاعر< اصلا بیا به شایعه ها اعتنا نکن> من در آخر می خواستم از تمام اساتید ودوستان بخصوص استاد بسیار خوبم که در همه مراحل زندگی مثل برادر راهنمایم هستند حاج محمود کریمی کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم.

 

تاریخ مصاحبه: روز چهارشنبه ۹۱/۵/۲۲