مصاحبه با حاج علی رحمانی

*خیمه دل سوختگان: لطفا برای شروع‌، بیوگرافی مختصری از خودتان بگویید؟

علی رحمانی: بسم رب الحسین (ع)-این حقیر محمدعلی رحمانی هستم،فرزند محمدتقی رحمانی-در سال ۱۳۶۵ چشم به دنیا گشودم و بزرگ شده خطه سر سبز بابلسر و هم اکنون یک سال ساکن تهران هستم

*خیمه دل سوختگان: از سوابق کاریتان بیشتر بفرمایید؟آیا شغل شما مداحی و ستاسیشگری اهل البیت (ع) هست؟

علی رحمانی: به لطف خدا و حضرت ولیعصر ارواحناه فداه،سوابق این حقیر در طی ۲۰ سال نوکری و خدمت بوده است.که در چند مورد به خدمتتان عرض میکنم:

الف-نفر ممتاز در مسابقات قرآنی از قبیل تواشیح،اذان،حفظ،تفسیرقرآن،و احکام شهرستان-استان-کشوری در طی ۱۰ سال دانش آموزی و در طی ۴ سال دانشجویی و در طی ۲ سال آزاد.

ب-سابقه ۲۰ سال نوکری در سایه ی الطاف اهل البیت عصمت و طهارت.

ج-حضور مستمر در بسیج سپاه شهری و استان و کشور،گذراندن روزهای آموزش دفاعی و دارنده ی حکم های گوناگون و . . .

د-داشتن مسئولیت در شوراها و انجمن های اسلامی و تشکل های دینی در ایام دانش آموزی

ذ-پنج سال متوالی گلبانگ ایران در فریضه ی اذان بوده ام و اجرا در صدا و سیمای استان مازندران در طی ۷ سال و الی ماشاا…

ه-و هم اکنون به لطف خداوند تعالی در امورات فرهنگی و مذهبی مشغول خدمت و نوکری هستیم.

درجواب سوال دوم باید بگویم دین ما-آئین ما-بازار ما-شغل ما حسینی ه . و ما هم روزی واقع را از دستان مادر ارباب دریافت میکنیم اما در عام عنوان شغل برای یک مداح نمیتواند اصطلاح شایسته ای باشد.

*خیمه دل سوختگان: علت اینکه تصمیم گرفته‌اید، گذران معیشت شما از راه ستایشگری نباشد چیست؟

علی رحمانی: گذران عمرم با ستایشگری اهل البیت (ع) است و این افتخاری است.ام گذران معیشتم با دعای مادرانه حضرت زهرا (س) و تلاشم در محل کارم هست.خطاب به مداحان عزیز که در این دستگاه هرچه به دنبال مادیات نباشید وقرب سیدالشهدا را طلب کنید دنیا به دنبال شما خواهد آمد.

 

*خیمه دل سوختگان: تحصیلات خود را تا کجا ادامه داده‌اید؟

علی رحمانی: حقیر دانشجوی کارشناسی پیوسته رشته علوم قرآنی و حدیث از دانشگاه مجازی شهر ری هستم و در ترم های آخر.و به لطف خدا قصد دارم در این دانشگاه تا مقطع دکترا ادامه تحصیل دهم.

 

*خیمه دل سوختگان:آیا اهل ورزش نیز هستید؟

علی رحمانی: بله غیر از این ۵ سال که پراکنده ورزش کردم از سن ۷ سالگی تا ۲۰ سالگی دروازه بان تیم های دسته ۱ کشور بودم.در رشته کارته سبک کیوکوشین کای  دارنده کمربند مشکی دان یک میباشم.در مسابقات دو و میدانی صاحب عنوان هستم.به ورزش شنا بسیار علاقه مندم.برای نفس گیری در خواندن به دو ومیدانی و پیاده روی بسیار توجه میکنم.

*خیمه دل سوختگان: خوب جناب آقای رحمانی از شروع مداحیتان بفرمائید؟

علی رحمانی: شروع مداحیم برایم خیلی زیبا بود.اولین اجرای مداحیم در سال ۷۲ در مسجدجامع بابلسر در حضور بیش از ۱۰۰۰ نفر در شب قدر بود.که مورد استقبال امام جمعه محبوب شهرستان،حاج آقا سلیمانی قرار گرفتم و از همان شب با زحمات بی شائبه ی سرورم،تاج سرم مادرعزیزم و زحمات سایه سرم پدرم که جاناّ و ماداّ برایم خیلی مایه گذاشتند پا به عرصه مداحی گذاشتم.و از آن روز ۲۰ سال میگذرد در این دستگاه فعالیت میکنم و به آن امید که  نمی از این دستگاه به شمار آئیم.ناگفته نماند علی رحمانی هرچه دارد از دعا وتجربیات مادرش دارد.والده حقیر از مداحان و واعظان برجسته هستند

*خیمه دل سوختگان:اشخاصی که به گردن شما حق استادی دارند چه کسانی میباشند؟استاد شما در مداحی چه کسانی بودند؟آیا خودجوش رشد کرده اید؟

علی رحمانی: شروع مداحی حقیر کاملا خودجوش و بایک تلنگر بود که در ۷ سالگی در من ایجاد شد.و آن هم نوای گرم استادم حاج منصور آقای ارضی با شعر سلام من به مدینه . . .بود که ما را نمک گیر سفره ارباب کرد.از اساتیدم اول باید از مادرم تشکر کنم (من نمم و مهر حسین با شیر از مادر گرفتم) و به طورشبانه روز با محمدعلی کار کرد. و تمام عنایات را مدیون دعای مادرم هستم.اما نا گفته نمان در طی این ۲۰ سال اساتید و بزرگوارانی از قبیل حاج منصور ارضی-حاج حسین مشهد سری-حاج احمدمهام-حاج مهدی مختاری-حاج مهدی اکبری-حاج عبدالرضا هلالی-حاج احدقدمی-حاج زمان یعقوبی-حاج رضا بذری-حاج اصغر فرج ا…پور-حاج حسین ضیاتبار-حاج حسین شالیکار بودند که در محضرشان درس آموختم.لذا عزیزان دیگری بودند که هم طیف ما هستند و سناّ به هم نزدیک تریم و از سفره شان فیض بردیم.بزرگوارانی همچون:حاج محمودگرجی-محمدعلی بخشی-برادر رحیمیان-سعیدغلام نژاد-علی علیپور و دیگر عزیزان که پوزش می طلبم از این که نامشان را نبرده ام.

*خیمه دل سوختگان: برای مادحینی وشعرایی که میخواهند همانند شما مقبول حضرت سیدالشهدا(ع) باشند چه توصیه ای دارید؟

علی رحمانی: انشاالله کا همین طوری می فرمایید باشد.آرزوی ما نوکران ارباب رضایت وجود و مقبولیت در محضر امام زمان(عج) هست.از آیت الله بهلول پرسیدند ۱۲۰ سال فیض و نورانیت را از که داری فرمودند: دو چیز :۱- احترام به پدر و مادر  ۲-احترام به سادات  و من سومین فاکتور را طبق سفارش روز عاشورای سیدالشهدا عرض میکنم که فرمودند (انی احب الصلاه) که بچه هیاتی باید نمازش رو اول وقت بخونه.و یک چیز مهم را برای تاییدد و تحقق آرزوها یشان و حوائجشان در نظر داشته باشند. ۱٫دعای مادر دعای مادر دعای مادرو دعای پدر  ۲٫با اجرای این چند شرط انشالله که قبول حضرت هستند.

*خیمه دل سوختگان: چه کتابها و مقاتلی را برای شعر سازی برای دوره تخصصی مداحی پیشنهاد میکنید؟آیا کتبهای آموزشی در این زمینه هم موجود میباشد؟

علی رحمانی: به لطف خدا همیشه سعی کردم از کتب و منابع معتبر و مستند استفاده کنم و عزیزانی که ما را می شناسند می دانند در اکثر روضه هام با ذکر منبع و اعتبار آن را نقل میکنم.طبق فرمایش و دستور مقام معظم رهبری و کتب معتبر از منظر ایشان مداحان گرانقدر را به کتب زیر سفارش میکنم:۱٫لهوف سیدبن طاووس  ۲٫مقتل در کربلا چه گذشت شیخ عباس قمی  ۳٫سوگنامه آل محمد  ۴٫خصائص الحسین   ۵٫منتهی الامال  و . . .    و کتب اشعار و کتابهای زولیده نیشابوری-نخل میثم-انتشارات آرام دل-برقعی-لطیفی-لطیفیان-انسانی-جعفری-سهرابی و غیره را توصیه می کنم.

*خیمه دل سوختگان: آهنگ های اشعار برای خودتان هست؟یا از کسانی دیگر کمک میگیرید؟لطفا نام ببرید؟

علی رحمانی: گاهی اوقات حضرت زهرا قلم دستم می دهد و آن هم سله ی من هست که خوشحالم این بی سر و پا را قابل میداند در مدحشان بسزایم.اما مهمتر از این اینجاست که این محبت و لطف را چه کسی در حقم ارزانی داشته:اول لطف امام حسین و دوم قلم پر رنگ شاعر توانمند  اهل البیت و روحانی معتبر استادم سیدصادق موسوی که در طی ۸ سال مداحی حرفه ای بسیار این حقیر را مورد لطف قرار داد و با اشعار زیبایش حال وهوای دیگری به اجرا و مداحی این حقیر بخشید که تا عمردارم مدیون لطف ایشان هستم و برایش آرزوی توفیق دارم.یک توصیه برادرانه به نوکران دارم ،ازدیاد شاعر خوب نیست.دنبال یک شاعر قدرتمند باشید و به آن پروبال دهید و همه جوره حمایتش کنید.

*خیمه دل سوختگان: اشعاری که شما می سرایید در زمینه سینه زنی (با ملودی) میباشد یا غزل و قصیده هم می سرایید؟

علی رحمانی: به لطف خدا و عنایت اهل البیت در همه موارد قلم زدیم.

*خیمه دل سوختگان: بهترین دوستان شما در مداحی چه کسانی هستند و با چه مداحانی رفاقت دارید؟

علی رحمانی: اینجا بحث بهترین شد.همه بهترین هستند اجازه بدهید در جواب این سوال سکوت کنم زیرا ترسم از این است عزیز و بزرگواری از قلم جا بماند و یا شأن و رتبت هایی را نتوانم رعایت کنم.

*خیمه دل سوختگان:  با این دوستان چگونه آشنا شده اید و رفاقت آغاز کردید؟

علی رحمانی: هر که با ۱۲ فاکتور اخلاقی و تربیتی امام صادق (ع) مطابقت داشته باشد دوست ماست.شرط کلیدی آشنایی و رفاقت ما با دوستانمان با  ادب بودن است.همین ! و باید در اینجا از ادب نوکر حضرت امام حسین آقای گرجی یاد کنم که در مصاحبه شان با شما این حقیر را مورد لطف قرار دادند.ما که باشیم؟؟ ذره ای در این دستگاه هم به شمار نمی آئیم اما این بزرگوار ادب را تمام کرد.و من از ایشان ادب و بزرگی را یاد گرفتم.

*خیمه دل سوختگان: آیا برای خودتان تشکیل زندگی داده اید وهمسر دارید؟

علی رحمانی: بله-بنده متاهل هستم و یکسالی است که ازدواج کردم و همسرم را بسیار دوست می دارم.ایشان خیلی مرا در زندگی مشترکمان و در باب معرفت و عبودیت تشویق و ارتقا داده اند.ار بابت تمام محبتهای همسرم در این راستا تشکر مینکم.

*خیمه دل سوختگان: شما چندتا برادر دارید؟و آیا برادران شما از مداحان و دل سوختگان اهل البیت میباشند؟

علی رحمانی: ما الحمدلله سه فرزند هستیم. دوبرادر و یک خواهر-برادرم محمدامین رحمانی که حق استادی به گردنم دارد.ایشان سرلوحه ای در زندگی من بوده اند و یا بهتر بگویم مسیرخدایت محمدعلی بوده اند.از قاریان ممتاز کشوری و لیسانس مدیریت هستند.و در کارهای فرهنگی استعداد فوق العلده ای دارند. و در دستگاه امام حسین هم نفس می زنند ام نه به طور حرفه ای

*خیمه دل سوختگان:  الان بعضی مداح­ها به خصوص اشعار نوحه را خودشان می­گویند و از اشعار شاعران آئینی کلاسیک کم‌تر استفاده می‌کنند. این مسئله آسیبی برای شعر و شاعری در مداحی ایجاد نمی‌کند؟ اگر خود مداح شعرهایش را بگوید، امکان دارد سطح شعر را پایین بیاورد؟

علی رحمانی: اولا هر کاری باید با عقولیت و با فن خودش پیش برود تا به سلامت به منزل برسد.اگر مداح به فنون سبک سازیو شعر گفتن آشنا باشد و دوره دیده باشد.چه بسا بسیار عالی است که خودشعر بسرایدو بخواند.

*خیمه دل سوختگان: در  پایان اگر نصیحت و پندی برای مادحین جوان و  نوپا دارید بفرمایید؟

علی رحمانی: در آخر یک توصیه از زبان بزرگان نه خودم به عزیزان مداح دارم.و این است اساس مداحی را بر روضه و سبک معرفت بگذارند. با روح برای ارباب بخوانند نه باجسم و صدا.و این نعمت هم حاصل نمیشود جز معرفت نفس پاکی دل-صفای وجود و ادب در این دستگاه خو این حقیر با روضه ساخته شده است.تمام سالهای عمرم پامنبر نشسته ام و هرچه یاد گرفته ام فن روضه بوده است.شاید دست توانایی در شور خواندن داشته بام اما برایم روضه ملاک و باور است.مداحان عزیز تا میتوانید مردم را درمصیبت آقاسیدالشهدا بگریانید که هرچه می ماند همین اشک برای سیدالشهدا است. در آخر هرکس که این حقیر و نوکر روسیاه را در دستگاه سیدالشهدا و در پوشیدن لباس نوکری یاری ساخت بی اغراق است،پاهایش را می بوسم.زیرا که رمز عاقبت به خیری را به من نشان داد و مرا به سعادت رهنمون ساخت. وعده ما عاشقان و همه عزیزان سه شنبه شبها تهران-میدان تجریش-در جوار حرم امامزاده صالح(ع) همرا با قرائت دعای توسل و سخنرانی آیت الله صدیقی-آیت الله پناهیان-و حاج آقا گواهی.

منتظر قدوم عرشی شما هستیم.دعایم کنید که هر چه دارم از دعای شما خوبان هست.

 التماس دعا

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

تاریخ مصاحبه:۱۳۹۱/۰۲/۲۰