مصاحبه با حاج علی بخشی

*خیمه دل سوختگان: لطفا برای شروع‌، بیوگرافی مختصری از خودتان بگویید؟

بسم الله الرحمن الرحیم. محمد علی بخشی هستم. سال ۱۳۶۳ ، در خانواده ای مذهبی در تهران متولد شدم.

 

*خیمه دل سوختگان: آیا با حاجی بخشی معروف هم نسبتی دارید؟

پدرم بر اثر بیماری هایی که به دلیل جانبازی در دوران دفاع مقدس داشت، به خیل شهدا پیوست و این شبهه ای را به وجود آورد مبنی بر نسبت داشتن حقیر با حاجی بخشی عزیز ولی این طور نیست.

 

*خیمه دل سوختگان: از سوابق کاریتان بیشتر بفرمایید؟ آیا شغل شما مداحی و ستاسیشگری اهل البیت(ع) هست؟

از ۷ سالگی افتخار نوکری اهل البیت(ع) را پیدا کردم و مداحی برای من شغل نبوده است. بنده در آموزش و پرورش مشغول به کار هستم.

 

*خیمه دل سوختگان: علت اینکه تصمیم گرفته‌اید، گذران معیشت شما از راه ستایشگری نباشد چیست؟

ما از وقتی وارد این دستگاه شدیم همه چیز ما را حضرت زهرا(س) به عهده گرفته. دلیل انتخاب شغل برای خودم هم این است که مثل همه مردم دوست دارم صبح زود بلند شوم و برای معیشت زندگی ام زحمت بکشم و کار کنم، که صد البته آنهایی که از راه مداحی امرار معاش دارند روزیشان از دستان مبارک حضرت زهرا(س) است ولی من از بیکار بودن متنفر هستم.

 

*خیمه دل سوختگان:تحصیلات خود را تا کجا ادامه داده‌اید؟

فوق دیپلم. چند صباحی هم در حوزه بودم ولی چون به مداحی خیلی علاقه داشتم نمیتونستم تمرکز کافی بر روی دروس حوزوی داشته باشم.

 

*خیمه دل سوختگان:آیا اهل ورزش نیز هستید؟

درمورد ورزش… بوکس کار کردم، چند ماهی هم خدمت حاج احمد علمایی رزم انتظاران کار کردم و چند وقتی هم شنا. درحال حاضر باتوجه به تعدد جلسات در شهرستان های مختلف نمیتونم ورزش خاصی رو دنبال کنم ضمن اینکه باید زمانی رو هم برای خانواده و مطالعه و دیگر امور قرار بدم.

 

*خیمه دل سوختگان:خوب جناب آقای بخشی از شروع مداحیتان بفرمائید؟

همان طور که گفتم از سن ۷ سالگی به مداحی پرداختم. تواشیح میخوندم و همیشه سرگروه بودم، در مسابقات قرآن و اذان هم شرکت می کردم که از ۱۴ سالگی در هیئت های محل، به طور رسمی مداحی رو آغاز کردم.

 

*خیمه دل سوختگان:اشخاصی که به گردن شما حق استادی دارند چه کسانی میباشند؟ استاد شما در مداحی چه کسانی بودند؟ آیا خودجوش رشد کرده اید؟

به نظر حقیر استاد فقط استاد خواندن نیست. من خیلی از محضر میرزا اسماعیل دولابی(ره) استفاده کردم. مرحوم چند بار به منزل ما هم آمده بود، آخه ما ۱۷ محرم هر سال تا وقتی پدرم زنده بود خرج داشتیم. بزرگانی مانند حاج احمد چینی، حاج محمد تقی زارعی، حاج عباس فصولی خدا رحمتشان کند خیلی انسانهای بزرگواری بودند (البته حاج احمد به حمد الله در قید حیات هستند.) از نفس قدسی حاج منصور ارضی هم که مداحی نیست که بهره نبرده باشد. سرور گرامی و عزیز دلم استاد رنجبر گل محمدی هم خیلی گردن من حق دارن و البته که دلم رو پیش حاج حسین آقای سازور جا گذاشتم و خیلی ایشون رو قبول دارم، چیزهای زیادی از ایشون یاد گرفتم، إن شاء الله که بتونم عمل کنم.

 

*خیمه دل سوختگان:چه کتابها و مقاتلی را برای شعر سازی برای دوره تخصصی مداحی پیشنهاد میکنید؟ آیا کتبهای آموزشی در این زمینه هم موجود میباشد؟

کتاب مداحی خوب است اما کافی نیست. تجربه باید اکتسابی باشد وگرنه اثر گذار نیست. کتاب مقتل بسیار است، حتی برای مقتل خوانی کلاس هم رفته ام. اما کتاب های معمول و رایج همچون لهوف، مقتل ابی مخنف، مقتل ابن مقرم و … کتابهای زیاد دیگر که سفارش حضرت آقا و علما می باشد بسیار عالی هستن.

 

*خیمه دل سوختگان: آهنگ های اشعار برای خودتان هست؟ یا از کسانی دیگر کمک میگیرید؟ لطفا نام ببرید؟

بله، بعضی از سبک ها و آهنگ ها و اشعار از خودم است ولی چون به شهرستانهای زیادی سفر کرده ام در این حین با شعرا و سبک سازهای زیادی آشنا شده ام و در شهر خودمان هم خیلی ها هستن که از سبکها و اشعارشون استفاده کرده ام و اسامی زیادی باید نام ببرم که از همین جا خدا قوت و خسته نباشید به همشون میگم و همشون رو دوست دارم.

 

*خیمه دل سوختگان: شما هرچند وقت یکبار سبکی با محوریت امام(ره) و شهدا و مقام معظم رهبری می خوانید. انتقادی مطرح شده بود مبنی بر اینکه “ذاکرین جهت مطرح شدن چنین کاری انجام می دهند.” نظرتان راجع به این موضوع چیست؟ و دلیل خود را از خواندن چنین سبک هایی بیان کنید؟

این بسیار حرف غلطی است که کسی بگوید جهت مطرح شدن! اگر امام خینی(ره) و شهدا نبودند ما نمی توانستیم روضه ها را به آسانی بر پا کنیم. همه میدونن که قبل از این بزرگواران و انقلاب اسلامی، وضعیت برگزاری جلسات روضه چگونه بود! شعار نمی دهم، هم صنفهای من میدونن که چی میگم؟! وقتی حضرت آقا می فرماید: “امروز زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست.” پس دیگه جای بحثی باقی نمونه. ایشون که این مأموریت رو به نهاد فرهنگی خاصی واگذار نکردن، صحبتشون عمومی بوده و یه تکلیفه بر عهده هرکسی که میتونه قدمی در این زمینه بر داره.

 

*خیمه دل سوختگان: اخیراً اهانت هایی به ائمه شد. نظر شما پیرامون این اتفاقات و اینکه آیا کم کاری از سوی بچه حزب اللهی ها و نهادهای فرهنگی صورت گرفته یا خیر، چیست؟

به صحبت های حضرت آقا دقت کنید، ایشان از الفاظی مثل “جنگ نرم – شبیخون فرهنگی” استفاده میکنن. پس دفاعی وجود نداره. بلکه جنگ است. نزنی، میخوری! ما نباید بیکار بنشینیم تا آنها حمله کنند و ما پاسخ بدهیم که البته معمولاً پاسخ به معنای واقعی وجود نداره و به صدور بیانیه و محکومیت اکتفاء میشه که تازه همین هم بدتر باعث ترویج اقدامات طرف مقابل میشه چرا که خیلی ها که از قضییه خبر نداشتن تازه میرن دنبالش تا ببینن که چه اتفاقی رخ داده. ضمناً هر کجا که ما ضعف نشون دادیم باعث شیطنت دشمن شده. تو این جنگ هم اگه متحد نشیم و هوشیار نباشیم ضربه میخوریم. خدا لعنت کند کسانی را که دل حضرت صاحب(عج) را خون کردند.

 

*خیمه دل سوختگان: عده ای معتقدند که قبله تهران (شهر ری) علی رغم داشتن پتانسیل فرهنگی – مذهبی بالا و همچنین ذاکرین و هیئات خوب و پرتعداد، متأسفانه از اتحاد و همدلی لازم میان افراد برخوردار نیست؟! نظر شما چیست؟

خیر اینطور نیست. اشخاصی که با این دستگاه عناد دارن چنین شایعاتی رو مطرح میکنن که متأسفانه بعضی از بچه هیئتی ها هم خیلی ساده و نا آگاهانه وسیله و ابزار ترویج اون میشن. ما به کمک دوستانمون در شهر ری چندین نشست گرم و صمیمانه انجام دادیم. که حتی یکی از اون جلسات مجمع الذاکرین هم به صورت تیز(تصویری) منتشر شد و این دیدارها هنوز هم ادامه داره. حتی بعضی از مناسبت ها را با هم اجرا می کنیم. ذاکرین باید باهم اتحاد داشته باشند تا روز به روز چشم دشمنان اهل البیت(ع) کور شود.

 

*خیمه دل سوختگان: شما در خلوت خودتان، چه سبک یا اشعاری رو زمزمه می کنید؟

سبک خاصی نیست، ولی بیشتر مواقع اشعاری را به صورت سنتی زمزمه می کنم و عاشق این ابیات هستم:

استخوانی بده تا کلب درت رام شود / سارق بزم غم و میکده ناکام شود

من فقط ز دست تو جیره شب می گیرم / استخوانم ندهی نیمه شب می میرم

 

*خیمه دل سوختگان:بهترین دوستان شما در مداحی چه کسانی هستند و با چه مداحانی رفاقت دارید؟

اسامی کسانی هم که در این نوکری اهل البیت(ع) با هم، هم پیاله هستیم زیاده اما به چندتا از اونها بسنده میکنم.

دوست عزیز و بزرگوارم که مثل برادرم است، آقای حامد گرجی که از مداحان خوب شهرمون هست که از بچگی با هم مداحی می کردیم و مثل برادر بزرگتر گردن من حق دارند، آقای مهدی مختاری که ایشون هم به جای خود بسیار برای من عزیز هستن و برادرم آقای عباس طهماسب پور و همین طور آقای جواد مقدم و رفقای دیگر که دست همشون رو می بوسم و بهشون ارادت دارم.

 

*خیمه دل سوختگان:با این دوستان چگونه آشنا شده اید و رفاقت آغاز کردید؟

آشنایی ما از روز ازل بوده، خیلی طولانی تر از این حرف ها و جای گفتن خاطره نیست.

 

*خیمه دل سوختگان:آیا برای خودتان تشکیل زندگی داده اید وهمسر دارید؟

بله، همسرم از ذریه حضرت زهرا(س) و سادات بوده و هرچی دارم رو مدیون این سلاله پاک حضرت زهرا(س) هستم. همه زندگیم رو مدیون خودش و جدش هستم. خیلی با من همراه است و من همه جا گفتم که خدا مزد نوکری من را در این دنیا به من داده و این همسر پاک و مؤمنه را تاج سر من کرده است (البته اگه نگید زن ذلیله) یه پسر هم دارم که ۲ سالشه، به اسم “امیر حسین” که لبخندش برای یه دنیای من کافیه و خدا رو همیشه شاکرم به داشتن چنین همسر و فرزندی.

 

*خیمه دل سوختگان:شما چندتا برادر دارید؟ و آیا برادران شما از مداحان و دل سوختگان اهل البیت میباشند؟

خیر، برادر ندارم. ۲ خواهر کوچکتر از خودم دارم که هر دو ازدواج کردن و دامادهای ما افتخار خادمی جلسات امام حسین(ع) رو دارن.

 

*خیمه دل سوختگان:الان بعضی مداح­ها به خصوص اشعار نوحه را خودشان می­گویند و از اشعار شاعران آئینی کلاسیک کم‌تر استفاده می‌کنند. این مسئله آسیبی برای شعر و شاعری در مداحی ایجاد نمی‌کند؟ اگر خود مداح شعرهایش را بگوید، امکان دارد سطح شعر را پایین بیاورد؟

مداح باید مداحی کنه و شاعر هم شاعری، اما مداح باید با اون شاعر هماهنگ باشه و اون چیزی رو بخونه که در قالب دهان اوست. من با اصل سؤال شما مخالفم.

 

*خیمه دل سوختگان:در  پایان اگر نصیحت و پندی برای مادحین جوان و  نوپا دارید بفرمایید؟

استغفر الله… به طور جد میگم که من عددی نیستم حرفی بزنم. فقط به بزرگترها رجوع کنند. بزرگترهای این وادی همانند گنجی هستند که در حال حاضر در دسترس ما قرار گرفتند.