مصاحبه با حاج رضا بذری

*خیمه دل سوختگان: لطفا برای شروع‌ ،بیوگرافی مختصری از خودتان بگویید؟

پاسخ آقای بذری: محمدرضا بذری هستم متولد ۱۳۶۰  اهل شهرستان بابل حدود ۲۰ سال  به نوکری خاندان عصمت وطهارت مشغولم.

 

*خیمه دل سوختگان: از سوابق کاریتان بیشتر بفرمایید؟آیا شغل شما مداحی هست؟

پاسخ آقای بذری: خیر، بنده کارمند فرودگاه ساری هستم (بیش از چهار سال مسولیت روابط عمومی فرودگاه های مازندران را بر عهده دارم)

 

*خیمه دل سوختگان: تحصیلات خود را تا کجا ادامه داده‌اید؟

پاسخ آقای بذری: دیپلم تجربی بودم و در حال حاضر دانشجوی علوم و معارف قرآنی هستم

 

*خیمه دل سوختگان: آیا اهل ورزش نیز هستید؟

پاسخ آقای بذری: اهل شنا و گاهی هم فوتبال.

 

 

*خیمه دل سوختگان: خوب جناب آقای بذری از شروع مداحیتان بفرمائید؟

پاسخ آقای بذری: دقیقا خاطرم نیست از چه تاریخی شروع کردم (حدود ۷۲-۷۳)- اما سن و سال زیادی نداشتم که محرم توهیات محل (هیات قمر بنی هاشم) میخوندم –گاهی نوحه سینه زنی گاهی هم زنجیر زنی تا زمانی که یکی از دوستان منو با هیت انصار الحسین مسجد قهاریه بابل آشنا کرد وبا فضای عزاداری به سبک هیئتی امروزی آشنا شدم از آن زمان سعی کردم که مسیر خواندنم را به این سمت و سو ببرم.

 

*خیمه دل سوختگان: اشخاصی که به گردن شما حق استادی دارند چه کسانی میباشند؟استاد شما در مداحی چه کسانی بودند؟آیا خودجوش رشد کرده اید؟

پاسخ آقای بذری: میشه گفت به فضل اهلبیت وعنایت ارباب خود جوش بوده اما از محضر بزرگورانی همچون حاج سید قاسم زنجانیان وحاج آقا محسن زاده بهره مند بودم.

 

 

*خیمه دل سوختگان: شما اشعاری را که میخوانید خودتان میگویید؟یا برای خودتان شاعر دارید؟

پاسخ آقای بذری: گاهی توفیق دارم تو این وادی دست به قلم میشم اما غالبا شاعران اهلبیت که در مازندران حضور دارند بهره میگیرم.

 

*خیمه دل سوختگان: آهنگ های اشعار برای خودتان هست؟یا از کسان دیگر کمک میگیرید؟لطفا نام ببرید؟

پاسخ آقای بذری: گاهی بعضی از آهنگ ها رو خودم می سازم وبه شعرا میدم  معمولا شعرای خوش ذوق که در این منطقه هستند هم سبک از خودشان است و هم شعر واز این جهت کار ما خیلی راحته.

*خیمه دل سوختگان: آیا برای خودتان تشکیل زندگی داده اید وهمسر و فرزند دارید؟

پاسخ آقای بذری: بله -متاهلم و یک پسر بنام محمد مهدی و دختری به نام زینب خدا به من مرحمت کرده که امید وارم  اونها هم تا آخر عمر تو این مسیر خدمت کنند.

*خیمه دل سوختگان: شما چندتا برادر دارید؟و چند تا از برادران شما مداح و دل سوخته اهل البت میباشند؟

پاسخ آقای بذری: سه تا برادرم (علی اصغر –محمود- جبار) هرسه تا به لطف ارباب مداح و نوکر امام حسین (ع) اند.

 

*خیمه دل سوختگان: علت اینکه تصمیم گرفته‌اید، گذران معیشت شما از راه ستایشگری نباشد چیست؟

پاسخ آقای بذری: این که بگوییم گذران معیشت،از راه مداحی و ستایشگر اهل البیت است به نظر خوب نیست چون مداحی عشق نوکری کار دل است.البته ارباب همیشه لطفش به امثال بنده بوده و اونارو رها نمیکند اما اینکه مداح روی پول و وصله مداحی حساب باز کند وچکهای خوش رو واسه بعد از دهه محرم بکشد و خدای نکرده از قبل یه مبغلی رو طی کند که متاسفانه الان در بعضی از جاها شاهد آن هستیم خیلی زشت میباشد.به نظر بنده این کار امام حسین فروشی میباشد.خداوند در قرآن میفرماید کار را برای خدا انجام بدهید نه توقع تشکر داشته باشید نه توقع مال.اما متاسفانه الان خیلی چیزها عوض شده است.نمیدانم چرا یک توجیه پوچی مداح میکند و به راحتی نرخ تعیین میکند.خدا عاقبت ما را به خیرکند.البته کسانیکه نرخ تعیین میکنند به گفته بزرگان آنها مزدشان را در همین دنیا با همان مبلغ ناچیز میگیرند.دیگه فردای قیامت نمیتوانن از ارباب توقع چیزی داشته باشند.ما باید بنشیم و ببینیم که ارباب بریا ما چه در نظر گرفته است نه اینکه خودمون مشخص کنیم.حالا حرف زیاده . . .

 

*خیمه دل سوختگان: برای مادحینی که میخواهند همانند شما مقبول حضرت سیدالشهدا(ع) باشند چه توصیه ای دارید؟

پاسخ آقای بذری: اینکه فرمودید مقبول حضرت سیدالشهدا هستم،نه از روی تواضع بلکه واقعا عرض میکنم که خودمو تو این اندازه نمی بینم بدون تعارف اما باید صبر کرد به قول محرم حضرت آیت الله بهجت(ره) از امام زمان(عج) مهر تایید بگیریم که این خیلی مهم میباشد چون اگر نیت ما این باشد از خیلی از حاشیه ها که الان تو وادی مداحی است فاصله میگیریم.تو خودمون حلش میکنیم حالا اینکه فرمودید آنهایی که میخواهند مقبول حضرت باشند چه کنند؟راه مشخص و معلوم است.باید مداح به جز رضایت خدا و اهل البیت هیچ دیگری مدح نظرش نباشد.و اصلا بدان  برای چه کسی و چه راه مداحی میکند؟ قداست این جایگاه را بداند و نهایتا نوکر باید همیشه ارباب را در جلوی چشمانش حاضر و ناظرببینید.

 
 

*خیمه دل سوختگان: چه کتابها و مقاتلی را برای شروع مداحی و چه کتب و مقاتلی را برای دوره تخصصی مداحی پیشنهاد میکنید؟

پاسخ آقای بذری: به نظر بند برای کسانیکه میخواهند شروع کنند و از مقتل مطالب را استخراج نمایند باید از تجربه بزرگانی چون مرحوم آیت الله شوشتری(ره) و مرحوم فلسفی-استاد فاطمی نیا-مرحوم کافی-که در حال حاضر کتاب روضه هایی که در مجالس متعدد توسط این بزرگان خوانده شده و در بازار موجود است.امام عزیزانی که به صورت تخصصی و حرفه ای مداحی میکنند مقاتلی مانند نفس المحموم-لهوف-ریاض القدس-مقتل الحسین مرحوم مقرّم-از مدینه تا مدینه-خصائص الحسینیه-سوگنامه آل محمد(ص) خیلی عالیست. در زمینه اشعار هم اشعار آقایان سازگار-موید-غفور زاده-لطیفیان-انسانی-رضا جعفری-عرب خالی-برقعی و . . . خیلی عالیست.البته مداح باید در زمان استفاده از مقاتل سلیقه نشان دهد و از مقاتل  معتبردرست استفاده کند،حتی اگر دراین مقاتل معتبر مطلبی هست که درکش برای مستمع سخت است یا حتی از نظر اعتقادی اشکال داردبیان نکند.اینها بسیار مهم است.

 

*خیمه دل سوختگان: آهنگ های اشعار برای خودتان هست؟یا از کسان دیگر کمک میگیرید؟لطفا نام ببرید؟

پاسخ آقای بذری: معمولا دوستان شاعر زحمت آهنگ را هم میکشند که خیلی کار مداح را راحت میکنند.البته بنده خودم هم به دوستان شاعر آهنگ میدهم که زحمت شعر را بکشند.دوستانیکه در این زمینه زحمت میکشند.

آقایان:زراعتی-ضیاتبار-اسداللهی-اسدی-امیری-پیروی-نوروزی که خدا به همه این عزیزان عنایت فرماید،خصوصا آقای زراعتی که بیش از دیگران زحمت ما به روی دوش ایشان میباشد.که ایشان در آهنگ و مضمون کارشان فوق العاده است.

 

*خیمه دل سوختگان: الان بعضی مداح­ها به خصوص اشعار نوحه را خودشان می­گویند و از اشعار شاعران آئینی کلاسیک کم‌تر استفاده می‌کنند. این مسئله آسیبی برای شعر و شاعری در مداحی ایجاد نمی‌کند؟ اگر خود مداح شعرهایش را بگوید، امکان دارد سطح شعر را پایین بیاورد؟

پاسخ آقای بذری: اینکه که خود مداح شعر بگوید خیلی خوب است چون فضا و مستمعین را به خوبی میشناسد و شعری که میگوید متناسب با فضا و مستمع است اما یقینا یک مداح نمیتواند تمام نیازهای شعری خودش را برطرف کند و همه اشعار جلسات را خودش بسراید علاوه بر این مداح باید با فضای شعر آیینی کاملا آشنا باشد و شعرای قدیم و حالا حاضر را بشناسد.اگر مداح از شعر خوب استفاده کند سطح درک و کلاس مستمع خودش را بالا می برد و مستمع خودش را با شعر آشنا میکند.

 

*خیمه دل سوختگان: در  پایان اگر نصیحت و پندی برای مادحین جوان و  نوپا دارید بفرمایید؟

پاسخ آقای بذری: یک نکته عرض کنم و آن اینکه خیلی باید مداحان بزرگوار به آن اهمیت بدهند آن است که پیامبراکرم(ص) با آن عظمت روحی و معنوی پیدا میکرد و گاهی خطاب به ابوذر میفرمود:«مرا موعظه کن». در این مطالب نکات فراوانی وجود دارد.یکی از انها اینکه میخواهد به ما بگوید آدم تحت هیچ شرایطی بی نیاز از نصیحت و موعظه نمیباشد،حتی اگر پیامبر باشد،لذا بر ما لازم است که در جلسات سخنرانی بنشینیم و در جلسات موعظه حضور پیداکنیم. و در جلسا ت اخلاق کسب فیض نتماییم.

نکته دوم اینکه یمخواهند به ما بفهمانند هرچه میخواهی از نظر معنوی بالا روی باید زانوی ادب بزنی.در محضر علما بنشی و از مطالب و مباحثشان بهره گیری.سعی کنی به علما وصل باشیم و با آنها ارتباط داشته باشیم.و مداح باید در زمینه های مختلف مطالعات داشته باشد که عبارتند از سیاسی اجتماعی اعتقادی و . . . تا مردم بیشتر از او بهره بگیرند.

 

تاریخ مصاحبه: ۱۳۹۰/۱۰/۲۲