مصاحبه با حاج ابوالفضل بینائیان

خیمه دل سوختگان: لطفا برای شروع‌، بیوگرافی مختصری از خودتان بگویید؟

پاسخ آقای بینائیان: ابوالفضل بینائیان هستم متولد اول بهمن ۱۳۶۰ در شهرستان دامغان و از خادمین حرم امام رضا (ع).

 

خیمه دل سوختگان: از سوابق کاریتان بیشتر بفرمایید؟آیا شغل شما مداحی هست؟؟

پاسخ آقای بینائیان:  به دلیل کم لطفی مسئولین شهرستان و استانم بخاطر گذران معیشت زندگی مجبورم ولی اهل قرار داد و طی کردن نیستم بقول استادمون آقا سید حسین من کارگر امام حسینم و ارباب هم صله رو خودشون به ما عنایت میکنند. ولی امید وارم زودتر فضائی فراهم شود که فقط بعنوان یک هنر از ستایشگری آل … استفاده کنم.

 

خیمه دل سوختگان: تحصیلات خود را تا کجا ادامه داده‌اید؟

پاسخ آقای بینائیان: کارشناسی حقوق قضائی دارم و امسال هم برای کارشناسی ارشد حقوق بین الملل شرکت کردم

 

خیمه دل سوختگان: آیا اهل ورزش نیز هستید؟

پاسخ آقای بینائیان: بله فوتسال بازی میکنم بعضی مواقع باستانی کار میکنم.

 

خیمه دل سوختگان: خوب جناب آقای بینائیان از شروع مداحیتان بفرمائید؟

پاسخ آقای بینائیان: از سال ۱۳۷۵ در انجمن اسلامی دانش آموزی با خواندن دعای کمیل و بعد هیئات برای اجرای مداحی میرفتم که بعدش با عنایات حضرات معصومین (ع) بصورت حرفه ای زیر نظر حاج آقای سازگار ، حاج آقا سعید حدادیان و حاج محمد رضا طاهری در حسینیه آقا رنگیها در خیابان ایران ادامه دادم البته از نوجوانی عاشق مداحی بودم.

 
 

خیمه دل سوختگان: اشخاصی که به گردن شما حق استادی دارند چه کسانی میباشند؟استاد شما در مداحی چه کسانی بودند؟آیا خودجوش رشد کرده اید؟

پاسخ آقای بینائیان: حاج غلامرضا سازگار، حاج سعید حدادیان ، حاج محمد رضا طاهری ، و دو ستان بزرگوارم  حاج سید محمد انجوی نژاد و حاج مهدی مختاری که در معرفی ام به جلسات در شهرستانها به گردن حقیر حق دارند که دست تک تکشون رو میبوسم.

خیمه دل سوختگان: برای مادحینی که میخواهند همانند شما مقبول حضرت سیدالشهدا(ع) باشند چه توصیه ای دارید؟

پاسخ آقای بینائیان: کمتر از اونم که توصیه ای داشته باشم ولی اگه قراره مقبول درگاه حضرت حق و محضر حضرت زهرا(س) باید نوکری با معرفت انجام بدیم و اعتقاد داشته باشیم اهلبیت حاضر و ناظرند بر جلساتمون و فقط باید حضرات در نظرمان باشند نه چیز و کسی دیگر. اعتقادم اینست خودمون در جلسات بسوزیم و اشک بریزیم که مستمعین بسوزند و اگر گریه و اشک در ما تحول ایجاد نکند مشکل از ماست.

 
 

خیمه دل سوختگان: چه کتابها و مقاتلی را برای شروع مداحی و چه کتب و مقاتلی را برای دوره تخصصی مداحی پیشنهاد میکنید؟

پاسخ آقای بینائیان: کتابهایی که مطالعه می کنم : اشعار نخل میثم ، سفینه های نور،در زمینه مقاتل باید از لهوف سید ابن طاووس ،منتهی الامال برای شروع مداحی و برای بحثهای تخصصی بیشتر از کتابهائی همچون القطره ، مقتل علامه مجلسی و یا آینه داران دکتر سنگری که مو شکافی شده استفاده شود.ضمنا ذاکران اگر اشعار را حفظ کنند بسیارعالیست و قدرت مانور یک مداح را بالا میبرد و جلسه را بهتر اداره میکندالبته لازم به توضیح میباشد که باید یک مداح اطلاعاتش رو در همه زمینه ها بالا ببره و بقول ماها آنلاین باشه تا با یک روانشناسی خوب بتونه هم جلسه رو خوب اداره کنه و هم مطلب به مستمعش ارائه بده.

 
 

خیمه دل سوختگان: شما اشعاری را که میخوانید خودتان میگویید؟یا برای خودتان شاعر دارید؟

 

پاسخ آقای بینائیان: بنده شاعر نیستم و دست بوس همه ی شعرای سبک ساز  و غزل سرا هستم که لطف میکنند و لایق میدونن اشعارشون رو در اختیارم میذارن هستم.تا عقبی مدیون حضرات بزرگوار آقایان ضیاتبار،زمانیان،لطیفیان،لک،قاسمی،رحیمی،اسداللهی،امیری،اسدی،موسوی،عری خالقی،پولائی،اخلی،پیروی،احمدی،زره نازی،رستمی،اکبری،لشگری،رحمانی،روحی،نجاری،شاهچراغی، و همه اونائیکه اسمشون از قلم افتاد.

 

خیمه دل سوختگان: آهنگ های اشعار برای خودتان هست؟یا از کسان دیگر کمک میگیرید؟لطفا نام ببرید؟

پاسخ آقای بینائیان: بعضی اهنگ ها از خودم هست و بعضی ها از دوستان دیگه ی مداح که سفارش به شاعر می کنند که در اختیار دیگر مداحان هم قرار بده و بعضی هام از خود شعرا هست که از همشون ممنونم.

 
 

خیمه دل سوختگان: بهترین دوستان شما در مداحی چه کسانی هستند و با چه مداحانی رفاقت دارید؟

پاسخ آقای بینائیان: آقا مهدی مختاری، آقا مهدی اکبری ، حاج مهدی سلحشور ، حاج عباس طهماسب پور، حاج رضا بذری، علی آقای اکبری ، آقا سعید قانع ، آقا سید محمد انجوی نژاد ، آقا محمود گرجی، آقا مهدی زراعتی، آقا عبدالرضا هلالی که با همشون در ارتباطم و از بهترین دوستام هستن .

 
 

خیمه دل سوختگان: با این دوستان چگونه آشنا شده اید و رفاقت آغاز کردید؟

پاسخ آقای بینائیان: با حضور در جلساتشون و دعوت به جلسه خودمون و در همایشهای مداحی با هاشون آشنا شدم که خداوند انشا ء الله همشون رو برای جلسات اهلبیت حفظ کنه چون همشون از زحمت کشان عرصه ستایشگری هستند.

 
 

خیمه دل سوختگان: آیا برای خودتان تشکیل زندگی داده اید وهمسر و فرزند دارید؟

پاسخ آقای بینائیان: نه مجرد هستم

خدا بهم عنایتی کرده که در خانواده ای مذهبی رشد کردم  و هر چه دارم از رزق حلال پدرم و دعای خیر مادرم

که این بزرگواران بمانند کعبه برام هستن و من موظفم بدورشان طواف کنم.

 
 

خیمه دل سوختگان: شما چندتا برادر دارید؟و آیا برادران شما از مداحان و دل سوختگان اهل البیت میباشند؟

پاسخ آقای بینائیان: یک برادر دارم که کوچیکتر از خودمه که ایشون هم از دلسوخته ها و خدمتگزاران در هیئات است.

 
 

خیمه دل سوختگان: الان بعضی مداح­ها به خصوص اشعار نوحه را خودشان می­گویند و از اشعار شاعران آئینی کلاسیک کم‌تر استفاده می‌کنند. این مسئله آسیبی برای شعر و شاعری در مداحی ایجاد نمی‌کند؟ اگر خود مداح شعرهایش را بگوید، امکان دارد سطح شعر را پایین بیاورد?

پاسخ آقای بینائیان: در وهله اول باید ببینیم این مداح شعرش مضمون دارد و  نو اوری در شعرش پیداست ازطرفی اگر مداح بتواند از شاعری که واقعأ خوب است و شعرش ماندگاری دارد وفقط هنرش شاعری آل الله است تغذیه شعری شود خیلی بهتر است و حتی میتواند با دادن مضمونهای نو و جدید هم به شاعر کمک کند و هم در مستمعش تحولی ایجاد کند.

 

خیمه دل سوختگان: در  پایان اگر نصیحت و پندی برای مادحین جوان و  نوپا دارید بفرمایید؟

پاسخ آقای بینائیان: اول کسب معرفت ار این آستان نمایند و اولین راه کسب معرفت نماز اول وقت هست و سعی کنند در محضر اساتید تلمذ کنند و همیشه ادب کنند و خضوع و خشوع  را سر لوحه کار قرار دهند ، چون اگه مردم سلام میکنند و احترام میذارن در واقع دارن به ارباب سلام میدن ، از طرفی اهل شرط نباشند و برا ارباب بخونین چون اعتقاد دارم ارباب میرسونه ، تو بندگی چو گدایان به شرط مزد مکن ، که خواجه خود روش بنده پروری داند و در پایان بخواهیم ما رو از خودشون جدا نکنن تا اون دنیا با هاشون محشور بشیم در بین خلق از همه با ابروترم چون کسب ابرو ز غبار تو میکنم.

 

تاریخ مصاحبه: ۱۳۹۰/۱۱/۳۰