مصاحبه با حاج آقا ریاضت

با سلام خدمت کاربران عزیز.این بار خیمه دل سوختگان به سراغ یک چهره نسبتا ناشناس در کشور ، یکی از واعظان و سخنرانان برجسته با اخلاص و کشور حجه السلام والمسلمین محمود ریاضت رفته است.در ابتدا از طراحان سوالات این مصاحبه برادران طلبه حاج محمود بذری، برادر احمد وفازاده هم تشکر بعمل می آید.

 

 

خیمه دل سوختگان: در ابتدا مختصری از خودتان و نحوه ی ورودتان به حوزه ی علمیه و اساتیدی که از آنها کسب حضور نموده اید را بفرمایید :

پاسخ: محمود ریاضت هستم که تا سال ۶۶ مشغول تحصیل و اخذ دیپلم اقتصاد اجتماعی از دبیرستان علمیه تهران بودم . از سال ۶۲ به صورت نیمه وقت هم زمان با تحصیل در دبیرستان وارد حوزه مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی شدم و از محضر اساتیدی چون آیت الله ضیاء آبادی، آیت الله رئوفی، آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی، آیت الله طبرستانی، آیت الله جوادی و آیت الله جاودان کسب فیض نمودم.همچنین از دروس آیت الله حق شناس در زمینه ی اخلاق بهره بردم.

 

خیمه دل سوختگان: با توجه به مدلهای زندگی امروزی چگونه اهل البیت (ع) می توانند الگوی زندگی ما باشند؟

پاسخ: اصل را فدای فرع نکنیم.واجبات را قربانی مستحبات نکنیم. واجبات را بر طبق مساله شرعی آن و درست انجام دهیم چون تعالیم دین با فطرت و سرشت انسان سازگار است و روش اهل بیت علیهم السلام بر مبنای دین که مطابق با فطرت انسان است و فطرت هم ربطی به دیروز و امروز و فردا ندارد لذا می توان به متن پرداخت بشرطی که از حاشیه اجتناب شود.

 

خیمه دل سوختگان:  هیات ماندگار از دید حاج آقا ریاضت چه هیاتی است؟

پاسخ: هیأت ماندگار هیأتی است که سه اصل  منطق و تفکر، حماسه و رشادت، عاطفه و احساس را سرلوحه ی همه ی امور خود در هیأت قرار دهد و همه برنامه ها را بر این سه اصل استوار سازد.

 

خیمه دل سوختگان:  با عنایت به اینکه هیأت های مذهبی به عنوان سربازان ولایت در حوزه ی فرهنگ دینی انجام وظیفه می نمایند حضرت عالی چه توصیه ای به این خادمان اهل بیت می فرمایید ؟

پاسخ: عنوان سربازان ولایت دارای مفهوم اطاعت پذیری از فرمانده در این حوزه است. سربازی که دستورالعمل سربازی از فرمانده را دریافت کرده و فهمیده است که فرمانده از او چه می خواهد آنگاه خواهد توانست وظیفه سربازی را درست عمل نماید. دستورالعمل فرمانده در این حوزه بر سه اصل معرفت، محبت بر پایه معرفت و تبعیت بر پایه محبت و معرفت صادر گردیده است.اگر هیأت های مذهبی این دستوراالعمل و آیین نامه های مربوط به آن که در حوزه عقائد، اخلاق و احکام بیان شده را خوب فراگرفته و عملیاتی کنند آن وقت مصداق سربازان ولایت بر آنها تحقق خواهد یافت.

 

خیمه دل سوختگان:  مقام معظم رهبری در بیانی فرمودند : در حقیقت هیأت های مذهبی ارکان حفظ ایمان و شوق امت بزرگ ما به خاندان پیغمبرند . بفرمایید هیأت های مذهبی در انجام این مسئولیت خطیر چه وظایفی را بر عهده دارند ؟

پاسخ: دو اصلی که مقام معظم رهبری فرموده اند وقتی محقق می شوند که معرفت افزایی و بصیرت افزایی در هیأتهای مذهبی هدف اول باشد و برای رسیدن به این مهم می بایست سه اصل مهم در سوال ۴ بطور دقیق کاربردی شود.

 

خیمه دل سوختگان:  نقش روحانیت در هیأت های مذهبی را چگونه ارزیابی می کنید و چه توصیه ای به روحانیت و مداحان در هیأت های مذهبی دارید ؟

پاسخ: نقش روحانیت در هیأتهای مذهبی به عنوان پایه و ستون ارزیابی می شود ولی متاسفانه در حال حاضر بعنوان مقدمه برای جمع شدن جمعیت و آماده شدن جمعیت برای مداحی استفاده می شود و می بایست مادحین عزیز که الگو و سرمشق جوانان و نوجوانان هستند برای این مهم پیش قدم شوند.

 

خیمه دل سوختگان:  شما از چه طریقی رسانه ها جبهه ی مقابل را رصد می کنید و اطلاعات کسب می کنید؟

پاسخ: بنده از طریق رسانه های دیداری و شنیداری اطلاعات فرهنگی جبهه مقابل را پیگیری می کنم.

 

خیمه دل سوختگان:  آیا فکر نمی کنید به موجب قانون عمل و عکس العملِ جوانان امروز به خاطر عمل کردِ بدِ بعضی از خواص است ؟

پاسخ: البته خواص دسته بندی خاص دارد.مثلا در هیأتهای مذهبی روحانی، مداح، اعضای اصلی و اجرایی هیأت جزو خواص هستند خواص یک عده مخصوص مثلا روحانی یا مداح نیست گاهی اوقات مسئول آبدارخانه هیأت که چای می ریزد جزو خواص است و همه اینها نه معصوم پانزدهم هستند و نه امام سیزدهم.اشکال کار در جای دیگری است که عوام نباید خود را به خواص بند کنند وقتی یک جوان همه آمال و آرزویش می شود فلان سخنران یا فلان مداح و آنها هم به حکم «الانسان ممکن الخطاء» ممکن است دچار لغزش شوند آن وقت است که همه اعتقاد و ایمان او هم فرو می ریزد در صورتی که باید به این جوان فهماند که اینها یک وسیله هستند برای رسیدن شما به هدف. وسیله ممکن است بین راه خراب یا پنچر شود.اما مسافر به جهت خراب شدن یا پنچر شدن وسیله رسیدن و دستیابی به هدف را رها نمی کند.

 

خیمه دل سوختگان:  آیا یک مبلغ و خطیب باید یک فرد سیاسی هم باشد یا فقط در مورد مسائل عقیدتی باید صحبت کند؟

پاسخ: به فرموده حضرت امام(ره) کار سیدالشهداء علیه السلام کار سیاسی است پس خطیب و مداح همین که فضائل و مناقب و معارف و مصائب امام حسین علیه السلام را بیان می کند یک فرد سیاسی است.

 

خیمه دل سوختگان:  حضور مبلغ و کارشناس دینی در برنامه های هیات چه اندازه ضرور ت دارد؟

پاسخ: در  روایتی است که امام حسین علیه السلام به حضرت زینب سلام الله علیها در شب عاشورا فرمودند خواهرم پس از کشته شدن من پیام و حرف ما را به مردم برسان. چون هر وقت ما خواستیم حرف بزنیم شلوغ کردند و نگذاشتند حرف ما به مردم برسد.لذا حضرت زینب سلام الله علیها حرف امام حسین علیه السلام را همه جا فریاد زد. اصلا فلسفه وجود هیأت های مذهبی از قدیم الایام رساندن حرف ائمه به مردم بوده است ذکر مصیبت و روضه یک گریز مختصر بود آن هم در پایان مراسم اما متاسفانه امروز همه آنچه که وسیله بود تا بوسیله آن مردم جمع شوند تا حرف اهل بیت به آنها برسد خود این وسیله ها هدف شدند و در بسیاری از جلسات آن قدر این وسیله ها زیاد شده اصلا حرفی که زده نمی شود حرف اهل بیت است. اگر مبلغ و کارشناس دینی در هیأتی حضور نداشته باشد دیگر به آن جمع نمی توان عنوان هیأت مذهبی را اطلاق کرد. چون از مسیر اصلی برای رسیدن به هدف خاج شده است.

 

خیمه دل سوختگان:  ارتباط امروز مردم مخصوصا نسل جوان را با یک روحانی و طلبه چگونه ارزیابی می کنید؟

پاسخ: نسبتا ضعیف یا حداکثر متوسط رو به ضعیف.

 

خیمه دل سوختگان:  نظر حضرت عالی درباره ی اینکه طلاب جوان به رشته های تخصصی گرایش پیدا می کنند چیست و آیا این رشته های تخصصی روز باآن تدریس سنتی هم طراز است ؟

پاسخ: یک نسخه ندارد با توجه به نوع گرایش و تخصص تفاوت دارد در بعضی از امور منافاتی ندارد در بعضی از امور با کار اصلی یک طلبه تناقض ماهوی دارد.

 

خیمه دل سوختگان:  از دوران انقلاب چیزی یادتان هست که برایمان بازگو کنید؟

پاسخ: دوران انقلاب همه اش خاطره است که امیدواریم به درس تبدیل شود و در حد یک خاطره باقی نماند.

 

خیمه دل سوختگان:  این روزها چه کتابی را در دست مطالعه دارید ؟و اگر ممکن است یک کتاب خوب را معرفی کنید :

پاسخ: کتابی که در دست مطالعه دارم کتاب مفاتیح الحیات حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی حفظه الله است که بهتر از این کتابی برای معرفی سراغ ندارم.

 

خیمه دل سوختگان:  چه آفت هایی خطبا و مبلغین را تهدید می کند؟و به نظر شما یک خطیب و یک مبلغ به چه مبانی و مباحثی باید تسلط داشته باشد ؟

پاسخ: آفات و آسیبهایی که یک خطیب را تهدید می کند زیاد است اما مهمترین آنها دنیا طلبی، خروج از زی طلبگی و ورود به دسته بندی ها و جناح های سیاسی است. مبانی و مباحثی که یک خطیب باید به آن تسلط داشته باشد، زبان و ادبیات عرب، عقائد، اخلاق، فقه و اصول و احکام تخصصی.

 

خیمه دل سوختگان:  بعضی ها منبر آماده ی یک خطیب برجسته را می گیرند و ارائه می دهند نظر شما درباره ی این رفتار کاملا تقلیدی چیست ؟

پاسخ: اصل تقلید از یک کار خوب فی نفسه کار بدی نیست به شرطی که مبنا و اصول سخنوری را در دست داشته باشد که اگر مستمعی سوالی یا شبهه ای داشت و طرح شد بتواند پاسخگو باشد.

 

خیمه دل سوختگان:  تبلیغ چه جایگاهی در زندگی حضرت عالی داشته است و طلاب جوان چگونه می توانند میان تحصیل علم و انجام امر تبلیغ جمع نمایند ؟

پاسخ: هر انسان در عمل یک مبلغ است پدر و مادر در خانه برای فرزندان یک مبلغند مدارس و مراکز آموزشی یک مبلغ محسوب می شوند اصولا هر عملی تبلیغ یک چیزی خواهد بود چه مثبت و چه منفی اما در امر تبلیغ دین طلاب جوان قبل از اینکه خوب درس بخوانند نباید منبر بروند اصل برای یک طلبه در مرحله نخست تحصیل خوب و پایه ای و اساسی است پس از یک دوره ده ساله تحصیل آن وقت یک طلبه می تواند بین تحصیل و تبلیغ برنامه ریزی و زمانبندی داشته باشد تا هیچ یک تحت الشعاع دیگری قرار نگیرد. تبلیغ همه زندگی من را شامل می شود.

 

خیمه دل سوختگان:  یک خاطره ی تلخ یا شیرین از سخنرانیهایتان بفرمایید :

پاسخ: خاطره تلخ خبر شنیدن ارتحال حضرت امام(ره) در حین صحبت و سخنرانی برای بچه های پایگاه بسیج بود و خاطره شیرین صحبت و سخنرانی در حرم سه ساله امام حسین علیه السلام بود که شور و حال وصف ناپذیری داشت.

 

خیمه دل سوختگان:  از اینکه وقتتان را در اختیار ما قرار داده اید کمال تشکر داریم و گوش جان به توصیه ای از جانب حضرت عالی برای بنده و همه ی جوانان عزیز می سپاریم :

پاسخ: زندگی همه ما دو نیمه دارد خصوصا ما هیأتی ها باید مراقب باشیم که نیمه اول در انتظار نیمه دوم و نیمه دوم در حسرت نیمه اول سپری نشود.

 

خیمه دل سوختگان:  و در آخر دعایی بفرمایید :

پاسخ: فرج امام زمان علیه السلام با آمادگی همه هیأتی ها بهترین دعایی است که همیشه داشته، دارم و خواهم داشت.

 

تاریخ مصاحبه: روز پنجشنبه ۹۱/۷/۶